Forsiden

Emnekatalogen

Søk

Sjanger

Analyse/tolkning (709) Anmeldelse (bok, film...) (634) Artikkel (927) Biografi (262) Dikt (1036) Essay (552) Eventyr (115) Faktaoppgave (374) Fortelling (833) Kåseri (609) Leserinnlegg (119) Novelle (1310) Rapport (621) Referat (173) Resonnerende (204) Sammendrag av pensum (179) Særemne (155) Særoppgave (337) Temaoppgave (1246) Annet (527)

Språk

Bokmål (8053) Engelsk (1612) Fransk (26) Nynorsk (1123) Spansk (11) Tysk (38) Annet (59)
Meny

Du er her: Skole > Elektrolyse av kobberklorid

Elektrolyse av kobberklorid

Elevforsøk fra ungdomsskolen om elektrolyse.

Sjanger
Rapport
Språkform
Bokmål
Lastet opp
03.12.2006


Utstyr:

Glassbolle, vann, (batteri), lyspære, ledninger, karbonelektroder, kobberklorid (CuCl2), rørepinne.

 

Hensikt:

Hensikten med forsøket var å sjekke om vann leder strøm og/eller om saltvann leder strøm og gjennomføre og lære om elektrolyse som er å sende strøm gjennom væsker.

 

Fremgangsmåte:

Først hentet vi alt utstyret. Når vi hadde fylt glassbollen med vann tok vi og koblet sammen kretsen. Istedenfor å bruke et batteri, satte vi ledningene inn i en ”stikkkontakt” for ledninger som var i pulten. Da vi hadde koblet opp kretsen med karbonelektrodene, sjekket vi om hvordan strømmen gikk igjennom når de berørte hverandre (for å sjekke om det ikke var noe *ødelagt*), og når elektrodene var nede i vannet. Så tok vi ut elektrodene, og rørte ut kobberklorid i løsningen. Så tok vi elektrodene nedi igjen. Vi oppserverte hva som skjedde når vi fikk tatt elektrodene ned i vannet, og hva som skjedde når vi bare hadde de i vann uten kobberklorid. Vi så på fargen, og skrev det alt vi så.


Legg inn din oppgave!

Vi setter veldig stor pris på om dere gir en tekst til denne siden, uansett sjanger eller språk. Alt fra større prosjekter til små tekster. Bare slik kan skolesiden bli bedre!

Last opp stil