GEOGRAFI – EU & NORSK FISKE
Når vi nevner EU her i Norge er det mange som tenker på vårt fiske, og det er en svært aktuell sak, hva vil egentlig skje med den norske fiskenæringen om vi blir med i EU? Og hva går egentlig EØS avtalen ut på?
EØS avtalen går først og fremst ut på å forenkle frakt, og lage fri bevegelse for kapital, varer, tjenester og arbeidskraft. Den har fungert godt for enkelte produkter, som for eksempel på bearbeidet hvitfisk, men for en del arter har det ikke skjedd noen endringer. Og EU har opprettholdt tollsatsene sine for laks, sild, makrell og reker.
EU jobber for at vi skal sikre en rasjonell bruk av fiskeressursene i havet. Sørge for tilgang til ferske fiskeriprodukter på markedene innenfor EU, og beskytte dyre og plantelivet i havet langs kysten. Deres argumenter for at vi skal være med i EU er enkle;