Innledning: Jeg har fått i oppgave å fortelle dere om en av de største for ikke si den aller største norske forfatteren gjennom tidene, nemlig Knut Hamsun.
Selv om vi tidligere i høst har hatt om Hamsun og han har vært en stor sak i media i år i forbindelse med Hamsun-året og hans 150 års dag, håper jeg at det fortsatt muligheter for meg å lære dere noe nytt.
Hamsuns oppvekst
1859 i Gubransdalen nærmere bestemt Lom kom Knut Hamsun til verden. Hans fødenavn var faktisk Knud Pedersen, men endret det i senere tid, det vil jeg komme tilbake til. Faren var skredder og familien levde i trange kår, som de fleste familier gjorde på den tiden.
Da han var 3 år gammel flyttet han og familien til Hamarøy i nordland, der du i dag kan finne Hamsun-senteret som stod ferdig tidligere i år. Der bodde han på en gård som het Hamsund som han i ettertid tok navnet etter. Ni år gammel ble han mot sin vilje satt bort til en gammel onkel. Her mistrivdes han sterkt og etter seks år flyttet han og måtte stå på egen ben.