| Søk i stiler |
Lysbrytning
Hva skjer når lyset går fra luft til glass? Det får du vite her ;)
| Sjanger: | Rapport | Lastet opp: | 25.04.2006 |
| Språkform: | Bokmål | Forfatter: | |
| Tema: | Naturfagsrapporter | Verktøy: | |
Utstyr: Glassplate, korkplate, blankt ark og fire knappenåler.
Hensikt: Komme fram til lover som gjelder når lys går på skrå in/ut av glass.
Fremgangsmåte: La det blanke arket på korkplata og plasserte glassplata midt på arket. Streket opp omrisset av glassplata. Deretter plasserte jeg nål 1 og 2 inntil glassplata som figuren viser, ca. 3 cm fra hjørnene. Så siktet jeg langs papiret og gjennom glassplata. Plasserte så nål 3 og 4 slik at alle nålene syntes å stå på rett linje da jeg så gjennom glasset. Deretter merket jeg av et kryss der nålene stod og tok de opp. Da det var gjort tegnet jeg strålegangen og innfallsloddet ved nål 1 og 2. Så prikket jeg inn forlengelsen av strålen inn i øyet slik som figuren viser.
Konklusjon: Når lyset går fra luft til glass eller vann, blir det brutt slik at brytningsvinkelen er mindre enn innfallsvinkelen. Når lyset går motsatt vei, blir brytningsvinkelen større enn innfallsvinkelen.
Kommentarer fra brukere
Ingen har lagt igjen kommentar til denne artikkelen - bli den første!
Obs! Meldinger som ikke omhandler oppgavens innhold slettes. Det samme gjelder meldinger uten stor grad av saklighet.
På forsiden nå!
Lyktes med Shakira-fleipenTorsdag skal Shakira angivelig ha blitt mor til en liten gutt, hevdet kjæresten og toppfotballspilleren Gerard Pique - og lyktes med Twitter-spøken.Les hele saken | Holmes tas av tidligKatie Holmes opplever nå at teaterforestillingen som er hennes første store oppdrag etter skilsmissen fra Tom Cruise, blir tatt av - svært tidlig.Les hele saken |
