Ikke spis yoghurt!

(24.04.2005, sist oppdatert 24.04.2005) Utskrift  Del på Facebook

Bevisst gal bruk av statistikk for å lure forbrukeren, byr oss i mot. Og spesielt dersom det står på alle melkekartonger rundt om i de tusen hjem. TINE prøver å overbevise oss om at produktene sine er sunne. Men det er de jo ikke. I hvert fall ikke når det kommer til yoghurt og sukker.



I lang tid har det vært mulig å se et kakediagram på TINEs Ekstra Lett-kartonger. Kakediagrammet illustrerer det totale sukkerinntaket hos norske 13-åringer, hvorpå det påpekes at kun 5 % kommer fra yoghurt. Og hele 70% av brus, godterier og annen snacks! Det oppfordres derfor fra TINEs side at alle derfor burde spise mer yoghurt.

 

Logisk, ikke sant? Det ser fint ut ved første øyekast. Men så kan man spørre seg selv: Hvor mye yoghurt spiser egentlig norske 13-åringer? Sannsynligvis uendelig mye mindre enn de drikker brus, spiser godterier og snacks.

 

Fakta er et sukkerinnholdet i yoghurt ligger mellom 8,7 og 11,5 gram per 100 gram! Coca Cola inneholder til sammenlikning 10,6 gram karbohydrater per 100 gram. Den nøyaktig andelen av karbohydratene som er sukker har jeg ikke funnet fram til, men det betyr i hvert fall at det er like mye eller mer sukker i yoghurt enn i brus!

 

TINE benytter bevisst kakedigram for å manipulere oss om at det er maaange ganger mer sukker i brus enn i yoghurt. For hvordan hadde det sett ut dersom de i stedet hadde benyttet et stolpediagram med sykkerinnhold som Y-akse og produkter langs X-aksen?

 

Faktisk er vi sjokkert over at bare 70 % av sukkerinntaket kommer fra brus, godterier og snacks. Og hele 5 % fra yoghurt! Er det dette inntrykket forbrukerne får etter å ha lest på TINEs melkekartonger? Vi tror ikke det. Derfor får vi nesten lyst til å skrive:

 

Drikk brus!

 

Kilder:

 

- TINEs nettsider

- Og en tilfeldig Cola-flaske :-)

 

Til info: Som den skarpe leser kan se, angriper vi egentlig ikke produktene, men måten TINE i dette tilfellet benytter statistikk på.



Kommentarer fra brukere


lene
24.04.2005 18:53
slike innlegg gjør med så forbanna. Tine yoghurt er MYE sunnere enn cola! Nå må dere slutte å plage Tine...kan dere ikke hakke på noen andre?

crazybitch89
24.04.2005 19:57
faen alt har blitt så farlig nå...tilogmed MELK!og nå yoghurt...oxo skjønner jg ikke offår dere snakker masse dritt om tine?er enig med Lene der...det ække bare tine som selger yoghurt med sukker i!

healthy
26.04.2005 14:08
det er da stor forskjell på melkesukker og fruktsukker vs raffinert sukker?



26.04.2005 16:32
for det første har healthy rett
for det andre er mye av karbohydratene i yogurt andre ting enn sukker
for det tredje inneholder yogurt mye andre sunne ting som brus ikke inneholder
for det fjerde så spiser ungdommer en del yogurt jo. aller mest go'morgen-yogurt. den inneholder jo musli i tillegg og det er også sunt

så her er jeg dypt uenig. poenget må jo være at hvis du først skal få i deg sukker, så få det gjennom yogurt og ikke brus!



27.04.2005 01:40
andersh: Artikkelen nevner ikke noen snittverdier for karbohydrater i yoghurt. Den nevner kun sukkerandelen. At karbohydratene i yoghurt også inneholder annet enn sukker, forandrer derfor lite.

Ja, yoghurt inneholder mye sunne ting som brus ikke innholder. Dog, i denne saken er det TINE som har valgt å ha fokus på sukker. Og der sklir de på et bananskall.

Og til alle ovenfor: Dere bommer med kritikken. Dere kommenterer ikke det artikkelen handler om, nemlig TINEs (mis)bruk av statistikk som verktøy i markedsføringen. Som statseid selskap med unik tilgang til kjøkkenbordet burde de holde seg for gode til det.

Isolert sett, med _fokus_ på sukker (som TINE selv velger å ha), er det like mye sukker i yoghurt som i brus. Satt på spissen: Vi kan ikke kaste søplet vårt i gatene bare fordi "noen andre gjør det også." Det er det jeg synes TINE prøver på i dette tilfellet.



27.04.2005 20:35
Er det bare jeg som brekker meg av yoghurt?!? Det er jo noe sinnsykt surt!

Marius
28.04.2005 10:18
Hehe, dette kakediagrammet har jeg også reagert på. Har vurdert å ringe til TINE for å spørre om hvorfor de absolutt skal prøve å svømme på dypt vann. Yoghurt står tydeligvis for 1/6 av sukkerinntaket for vanlig mat, men tviler sterkt på at det er 1/6 av matinntaket. Hadde jo vært interessant å se hvor stor andel yoghurt man spiser også Smile :-\)



28.04.2005 11:58
Hmm oki, kanskje jeg ikke leste artikkelen godt nok
Men jeg syns overskriften din "Ikke spis yogurt" er litt vel tabloid.
Jeg liker yogurt, selv om det er en del sukker i den. Og det derre diagrammet er jo sikkert laget av noen forbanna BI-idioter. Si til Tine at de må fjerne det, og så får BI-idiotene sparken  Very Happy :-D
Men spis yogurt og ikke drikk brus!

lkn
28.04.2005 17:34
det er mye sunnere å spise yogurt enn å drikke brus! Hater når mediene snur og vender på absolutt ALT! Spis tine yogurt med god samvittighet!



03.05.2005 12:03
Helt utrolig! Nå er TINE anmeldt for villedende markedsføring for sin nye smaksmelk! At de ikke lærer. Les:

http://www.dagbladet.no/dinside/2005/05/03/430- - 669.html

Majenne
16.05.2005 11:00
Herregud! Det er jo ikke noe galt i kakediagrammet til Tine.. Ingen har sagt noe om at yogurt er sunnere enn brus når det gjelder sukker, men det finnes andre ting... Problemet er jo bare at barn og ungdom ikke spiser noe særlig med yogurt i det hele tatt, mens brusen bare øker og øker!! Og en ting til; det med hva som er sunt og hva som ikke er sunt misforstås i mediene, f.eks. melk er sunnere enn pepsi max selv om det er mer sukker og fett i melka.. Altså, noe kan være sunt selv om det inneholder sukker!
Og sunn mat trenger ikke være mat men går ned i vekt av, sånn mediene skal frem til!! Så det så!

Kine
22.05.2005 15:21
Yoghurt er bare hæslig og ekkelt uannsett!!! æsj


08.06.2005 20:17
jævla tulling

raring
09.06.2005 11:00
TINE LYGER OM ALT. I SMAK-MELKEN VAR DET JO MASSE SUKKER ENN DET SOM STO PÅ PAKKEN. NÅ ER DET DET SAMME MED YOUGHERT. NEI GÅ OVER TIL KUMELK ELLER LIGNENDE. DE LYG JO I ALLE FALL IKKE SÅ MYE SOM TINE. NEI GODT E DET AT Æ HATE MELK.



01.07.2005 17:32
Nye Tine Yoghurt kommer nå med 20 % mindre sukker. Kan de som ikke vet at nye Tine Yoghurt inneholder 20 % mindre sukker trekke lengre bak i bussen? ; D

marius
04.08.2005 11:59
sexykørstey: Det er 20 % mindre TILSATT sukker. Hvor stor andel av sukkeret som er tilsatt eller naturlig sier reklamen ingenting om. Så dette er også et forsøk på misvisende statistikk. Litt naivt av TIne å tro at dette funker, eller kanskje det bare er genialt av Tine?

Bussmann
09.09.2005 21:31
"Jeg visste ikke at TINE yoghurt kommer med 20 % mindre sukker" HAHAHA  Razz :-PpP

Snylte
18.11.2005 23:16
YOGHURT er bare BEST!! akkurat som damer!!

sexoman
16.02.2006 15:17
jeg synes nå å runke med yoghurt er digg! ikke spis det, gni deg i fitta!! mm...

Tommy Uriniversen
08.05.2008 23:02
enig

Legg inn en melding!
Ditt navn      Din e-postadresse (valgfritt)
Din kommentar (HTML-tagger fjernes)

På forsiden nå!

Britney prøver seg på golf

Britney prøver seg på golf. Foto: © Janet Mayer / PRPhotos.comNybakt «X Factor»-dommer Britney Spears prøver seg som golfspiller, etter forslag fra forloveden Jason Trawick.

Les hele saken

   

Savner ikke J-Lo

Savner ikke J-Lo. Foto: © Janet Mayer / PR PhotosMarc Anthony smilte bredt der han viste frem sin nye - og unge - kjæreste under et kjendisspekket arrangement i helgen.

Les hele saken







 
Req.time: 0.155 sec - 156 pageviews